David Tennant Audio Dramas Nominated in BBC Audio Drama Awards 2013

b2ap3_thumbnail_DT-BBCADA.jpg

Today the BBC announced the list of nominees for the BBC Audio Drama Awards 2013. The awards, the first of its kind created in 2012, celebrate and honour the actors, writers and producers that create our audio dramas.

This year, two of David Tennant’s audio dramas, Richard Wilson’s Believe It!! in Best Scripted Comedy & Murray Gold’s Kafta: The Musical in Tinniswood Radio Drama Award for Best Radio Drama Script were shortlisted. The full list of nominees is listed below. The winners will be announced at awards ceremony held on Sunday 27 January 27th 2013 at the Radio Theatre, BBC Broadcasting House in London

For details on last years awards’ ceremonies including David Tennant’s acceptance speech for his 2012 Best Actor award see our newsblog.

——————————————————————

The BBC Audio Drama Awards

Best Audio Drama (Single play)

Betrayal

by Harold Pinter,

produced by Gaynor Macfarlane,

BBC Scotland for Radio 4

On It

by Tony Pitts,

produced by Sally Harrison,

Woolyback Productions for Radio 4

Zen and the Art of Motorcycle Maintenance

by Robert M Pirsig,

dramatised by Peter Flannery,

produced by Melanie Harris,

Sparklab Productions for Radio 4

Judged by:

Jane Anderson, Fiona Shaw, Ben Stephenson, Vanessa Thorpe

Best Audio Drama (Series or Serial)

The Lost Honour of Katharina Blum

by Heiner Muller,

abridged by Helen Meller,

produced by Polly Thomas,

Somethin’ Else Productions for Radio 4

The Mumbai Chuzzlewits

dramatised by Ayeesha Menon

from Martin Chuzzlewit by Charles Dickens,

produced by John Dryden,

Goldhawk Essential Productions for Radio 4

Pink Mist

by Owen Sheers,

produced by Tim Dee,

BBC Bristol for Radio 4

Judged by:

Patricia Cumper, Will Gompertz, Lord Hall of Birkenhead

Best Actor in an Audio Drama

Henry Goodman in James Joyce’s Ulysses,

dramatised by Robin Brooks,

produced by Jeremy Mortimer,

BBC Audio Drama for Radio 4

Richard Johnson in Tennyson and Edison

by David Pownall,

produced by Peter Kavanagh,

BBC Audio Drama for Radio 3

Andrew Scott in Betrayal

by Harold Pinter,

produced by Gaynor Macfarlane,

BBC Scotland Drama for Radio 4

Judged by:

Matt Hemley, Razia Iqbal, Imogen Stubbs

Best Actress in an Audio Drama

Lorraine Ashbourne in Seven Scenes

by Nicola Baldwin,

produced by Celia De Wolff,

Pier Productions for Radio 3

Michelle Fairley in The Grapes of Wrath

by John Steinbeck,

dramatised by Donna Franceschild,

produced by Kirsty Williams,

BBC Scotland for Radio 4

Fenella Woolgar in An American Rose

by Charlotte Jones,

produced by Claire Grove,

BBC Audio Drama for Radio 4

Judged by:

Baz Bamigboye, Nick Kent, Stephen Tompkinson

Best Supporting Actor in an Audio Drama

David Crellin in Craven

by Amelia Bullmore,

produced by Justine Potter,

Red Productions for Radio 4

Carl Prekopp in Pilgrim

by Sebastian Baczkiewicz,

produced by Marc Beeby,

BBC Audio Drama for Radio 4

David Troughton in Singles and Doublets

by Martyn Wade,

produced by Cherry Cookson,

Rocket House Productions for Radio 3

Judged by:

Matt Hemley, Razia Iqbal, Imogen Stubbs

Best Supporting Actress in an Audio Drama

Niamh Cusack in The Man with Wings

by Rachel Joyce,

produced by Gordon House,

Goldhawk Essential Productions for Radio 4

Gillian Kearney in Songs and Lamentations

by Michael Symmons Roberts,

produced by Susan Roberts,

BBC North for Radio 4

Vicky McClure in Kicking the Air

by Christine Murphy,

produced by Heather Larmour,

BBC Northern Ireland for Radio 4

Judged by:

Daniel Evans, Louise Jury, Julie Myerson

Best Adaptation from Another Source

A Doll’s House

by Henrik Ibsen,

dramatised by Tanika Gupta,

produced by Nadia Molinari,

BBC North for Radio 3

The Mumbai Chuzzlewits

by Charles Dickens,

dramatised by Ayeesha Menon,

produced by John Dryden,

Goldhawk Essential Productions for Radio 4

Zen and the Art of Motorcycle Maintenance

written by Robert M. Pirsig,

dramatised by Peter Flannery,

produced by Melanie Harris,

Sparklab Productions for Radio 4

Judged by:

Sebastian Born, Alan Brodie, Susannah Clapp

Best Use of Sound in an Audio Drama

The Chrysalids by John Wyndham,

dramatised by Jane Rogers,

produced by Nadia Molinari,

BBC North for Radio 4

The Cruel Sea,

written by Nicholas Monsarrat,

dramatised by John Fletcher,

produced by Marc Beeby,

BBC Audio Drama for Radio 4

Use it or Lose It

by Peter Blegvad,

produced by Iain Chambers,

Falling Tree for Radio 3

Judged by:

Kevin Brew, John Hardy, Jane Thynne)

Best Scripted Comedy

Alice Lowe’s Wunderland

by Alice Lowe,

produced by Sam Bryant,

BBC Radio Comedy for Radio 4

Believe It!

by Jon Canter,

produced by Clive Brill,

Pacificus Productions for Radio 4

I, Regress

by Matt Berry,

produced by Sam Bryant,

BBC Radio Comedy for Radio 4

Judged by:

Hannah Begbie, Bruce Dessau, Christopher William Hill, Alexei Sayle

Best Online Only Audio Drama

Above and Below

written and produced by Daniel Macnaughton,

for Aboveandbelowstories.co.uk

The Minister of Chance

by Dan Freeman,

produced by Dan Freeman

for Radio Static

Varanasi

by Silva Semerciyan,

produced by Graham Pountney,

‘ Screentest Productions for varanasitheradioplay.com

Judged by:

Viv Gardner, Sofie Mason, Stephen Wright

Imison Award 2012 for Best Radio Drama Script by a new writer is:

The Day We Caught the Train by Nick Payne

Do You Like Banana, Comrades? by Csaba Székely

The Takeover by Paul Sellar

Judged by

Society of Author’s Broadcasting Committee:

Alison Joseph (Chair), Ruth Brandon, Lucy Caldwell, Christopher William Hill, Michelle Lipton, Karl Sabbagh, John Taylor, Colin Teevan, Jane Thynne and Elizabeth-Anne Wheal

Tinniswood Radio Drama Award 2012 for Best Radio Drama Script:

Angarrack by Christopher William Hill

Kafka the Musical by Murray Gold

Like Minded People by David Eldridge

Judged by:

Meg Davis, Jonathan Myerson and Tim Stimpson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *